|

Wasze hity

  1. Jak zostałem gangstere...
  2. 1917
  3. Boże Ciało
  4. Parasite
  5. Mayday
  6. Ból i blask
  7. Jojo Rabbit
  8. Joker
  9. Jumanji: Następny pozi...
  10. Małe kobietki
KEI

Schyłek dnia

Napszallta
Reżyseria: Laszlo Nemes

Repertuar filmu "Schyłek dnia" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "Schyłek dnia" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu Schyłek dnia
Tytuł oryginalny: Napszallta
Czas trwania: 142 min.
Produkcja: Węgry/Francja , 2018
Gatunek: dramat
Premiera: 5 kwietnia 2019
Dystrybutor filmu: Gutek Film

Reżyseria: Laszlo Nemes
Obsada: Susanne Wuest, Evelin Dobos, Vlad Ivanov

„Schyłek dnia” to nagrodzone na festiwalu w Wenecji najnowsze dzieło László Nemesa, zdobywcy Oscara za „Syna Szawła”. Skonstruowany na podobieństwo tajemniczego labiryntu film prowadzi nas przez Budapeszt u progu XX wieku, wtedy wciąż jedną z najważniejszych metropolii Europy; perłę austro-węgierskiego imperium. Przewodniczką po przekwitającym niepostrzeżenie mieście jest młodziutka Irisz, córka właścicieli sklepu z kapeluszami, którzy przed laty zginęli w pożarze. Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju; świat, w którym o statusie świadczy twój kapelusz. Wyrafinowanie przestaje już jednak chronić przed pulsującą na obrzeżach miasta dziką energią rewolty.

Z niesłychanie gęstej, intensywnej materii tajemnic i przeczuć; z atmosfery trawiącej świat gorączki, tka László Nemes poruszającą opowieść o końcu. Niesłychanie sugestywna aura apokalipsy, tytułowego “schyłku dnia”, przypomina, że nic nie trwa wiecznie, że dzisiejsze stolice to jutrzejsze peryferie, że historia wcale nie dobiegła końca. Nostalgiczny, skąpany w dogorywającym świetle – i bardzo głośno bijący na alarm, film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla naszego świata.Średnia ocena: 8.0
rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0 rating 8.0
Oceniono 3 razy. | Oceń film
Ocena IMDb©: Schyłek dnia on IMDb

Trailer filmu: Schyłek dnia

Wasze opinie

Grażyna B. 17. czerwca 2019, 9:19

Jak w południowoamerykańskiej noweli, główną rolę grają drzwi. Europejski wkład to ujęcia tyłu głowy bohaterki (bez kapelusza). Film jest jak nędzne perfumy w ślicznym opakowaniu. A Budapesztu tyle, co kot napłakał.

Dodaj nowy komentarz Schyłek dnia

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

21 lutego
14 lutego
7 lutego

Zapowiedzi

28 lutego
1 marca
6 marca
13 marca
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin