|

Wasze hity

  1. Bohemian Rhapsody
  2. Le Mans '66
  3. Jezioro dzikich gęsi
  4. Green Book
  5. Najświętsze serce
  6. Sala samobójców. Hejte...
  7. Kafarnaum
  8. Parasite
  9. Interstellar
  10. Stare grzechy mają dłu...
KEI

W drodze

On the road
Reżyseria: Walter Salles

Repertuar filmu "W drodze" w Krakowie

Brak repertuaru dla filmu "W drodze" na dziś.
Wybierz inny dzień z kalendarza powyżej.

Plakat filmu W drodze
Tytuł oryginalny: On the road
Czas trwania: 137 min.
Produkcja: USA , 2012
Gatunek: przygodowy / dramat
Premiera: 14 września 2012
Dystrybutor filmu: Gutek Film

Reżyseria: Walter Salles
Obsada: Kristen Stewart, Kirsten Dunst, Viggo Mortensen

"W drodze" inspiruje muzyków

Seks, narkotyki, nonkonformizm - trzy elementy niezwykle istotne dla rocka tak naprawę wcielali w życie bitnicy już w latach 50. Nic więc dziwnego, że byli oni dla muzyków wielką inspiracją. A Jack Kerouac i jego powieść "W drodze" fascynuje ich już od ponad pięciu dekad.

"Król bitników" wspólnie z Allenem Ginsbergiem i Williamem Burroughsem mieli ogromny wpływ również na folk, punk a nawet hip-hop, czego nie kryją muzycy z różnych pokoleń. - To byli Kerouac i Ginsberg. To było jak magia - wspominał Bob Dylan w 1985 roku. - Mieli na mnie równie wielki wpływ jak Elvis Presley. A w filmie Martina Scorsese "No Direction Home" mówił wprost: "W drodze" jest dla mnie jak Biblia. Kocham tę dynamiczną, nie dającą oddechu frazę Jacka. Wszystko co Kerouac mówił o szalonym świecie było dla mnie ważne. Zawsze czułem się jednym z bitników. Słychać to w zasadzie na wszystkich płytach jednego z najsłynniejszych muzyków XX wieku.

Także John Lennon nie ukrywał wpływu Kerouaca na swoją twórczość. Przyznał nawet, że nazwa The Beatles była swego rodzaju hołdem dla bitników. Początkowo jeden z najsłynniejszych zespołów w historii muzyki miał się nazywać... The Beetles. Również eksperymenty z narkotykami i flirt Wielkiej Czwórki z buddyzmem wynikał z fascynacji kulturą bitników, tak bardzo odległej od tego co John, Paul, George i Ringo znali z rodzimej Anglii.

Jack Kerouac był mentorem także dla Jima Morrisona. Charyzmatyczny lider The Doors przeczytał "W drodze" w wieku 21 lat i stała się ona dla niego, obok m.in. poezji Williama Blake'a, impulsem do publikowania własnej twórczości. Z kolei Ray Manzarek, klawiszowiec The Doors, przyznał: Gdyby nie "W drodze" nasz zespół w ogóle by nie powstał. My chcieliśmy być bitnikami!.

Odniesienia do prozy i poezji Kerouaca znajdują się również na dziesiątkach płyt innych wykonawców, reprezentujących bardzo różne muzyczne gatunki. Znajdziemy je u Leonarda Cohena, The Velvet Underground, Toma Waitsa, czy The Smiths, którzy cytat z autora "Wędrowców dharmy" - "Pretty girls make graves" - uczynili tytułem piosenki na swojej debiutanckiej płycie. A na składance "Kerouac: Kicks Joy Darkness" z 1997 roku utwory króla bitników czytają m.in. Michael Stipe z R.E.M., Patti Smith, Eddie Vedder z Pearl Jam, Lee Ranaldo z Sonic Youth, czy Steven Tyler z Aerosmith.

Co ciekawe sam Kerouac był wielkim fanem jazzu. To rytm bebopu zainspirował jego pisarstwo, to jazzowe improwizacje miały wpływ na jego technikę pisania. Inne muzyczne gatunki do końca życia traktował podejrzliwie. I dlatego właśnie głównie jazz nadaje rytm filmowej adaptacji jego najgłośniejszej powieści - "W drodze".Średnia ocena: 5.0
rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0 rating 5.0
Oceniono 582 razy. | Oceń film

Trailer filmu: W drodze

Wasze opinie

leser 17. września 2012, 11:41

Film dobry, dający do myślenia, ale trudny i bardzo męczący. sporo osób wyszło w trakcie seansu. Główni bohaterowie snują się od imprezy do imprezy, od orgii do orgii przy jakimkolwiek braku refleksji i pomysłu co dalej. Dla nich liczy się tylko zabawa i nic nie stoi na przeszkodzie, aby porzucić rodzinę, przyjaciela gdy tylko pojawiają się problemy. gorzkie

Dodaj nowy komentarz W drodze

Twoja opinia o filmie:

Repertuar kin na telefonie

Teraz w kinach

Premiery

31 lipca
24 lipca
17 lipca

Zapowiedzi

7 sierpnia
14 sierpnia
» więcej zapowiedzi

Repertuar Kin